Konut Kredisinde Sigorta İsteğe Bağlı

Tüketici Hakları Şube Derneği Başkanı Hayrettin Sabırlı, konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin kredi sözleşmesi imzalarken, deprem sigortası dışındaki sigortaları yaptırmak zorunda olmadıklarını söyledi. Sabırlı, bu konuyla ilgili olarak örnek bir olayın Bursa da konut kredisi kullanan Tüner Şahin, yasal zorunluluk olmamasına rağmen isteği dışında hayat sigortası yapıldığı iddiası ile tahsil edilen bedelin iadesi için Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti ne başvurdu.
Heyet, tahsil edilen paranın iadesine karar verdi, dedi.
Bankaların konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilere, hayat sigortaları yaptırmalarının yasal zorunlulukmuş gibi gösterildiğini ileri süren Sabırlı şunları kaydetti.
Zorunlu deprem sigortası dışındaki sigortaları yaptırmak zorunlu değil. Bu mağduriyeti önlemek için bankaların, formun ön yüzünde yer alacak şekilde en az 16 punto ve koyu siyah harflerle, isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair ibareyi yazmaları gerekiyor. İlçe Hakem Heyeti nin bu kararı Türkiye de bir ilk. Bu durumdaki tüketiciler, bağlı bulundukları kaymakamlıklardaki ilçe hakem heyetlerine başvurup haksız ödedikleri paraları geri alabilecek.
Sabırlı, tüketicinin korunması hakkında kanunun genel hükümlerine aykırı olduğu ve sözleşme kurallarına aykırı sigorta belgesi düzenlendiğinin tespit edildiği söylendi. Bankanın tüketiciden hayat sigortası adı altında tahsil ettiği toplam 702 liranın tüketiciye iade edilmesine karar verildiğini belirten Hayrettin Sabırlı, Banka, kararın tebliğinden sonraki 15 gün içinde tüketici mahkemesine itiraz etmediği için de, tüketici parasını geri almıştır dedi.