Konut Kredisi Faiz Oranları Artıyor

Konut kredisi faiz oranları. Konut kredisi faiz oranları artıyor.
Yüzde 0.65'e kadar inen konut kredisi faiz oranları hafta başından itibaren 0.70-0.75 aralığına çıkması bekleniyor.
Tüm Türkiyeyi etkisi altına alan Gezi parkı olaylarının ekonomiye faturası, tüm tahminlerden daha ağır ve kalıcı olacağı görülüyor.
Türkiye uzun bir aradan sonra siyasi istikrarsızlık ile tanışırken, piyasalarda yaşanan dalgalanmaların faturası da üretici ve tüketiciye yansımaya başlıyor.
Bankalar 26.02.2014 itibari ile reel sektöre açtığı değişken faizli kredilerde faiz arttırımına giderken, konut başta olmak üzere tüketici kredilerine de zam hazırlığı var. Faiz arttırımları sanayiciler için yıllık bazda 0.70 puanı bulmakta. Şubat ayı ilk haftası gibi 6.5 faizli rotatif kredi bulabilen şirketler için bu oran, şubat ayı son haftası itibari ile 7 ile 7.20 aralığına yükseldi. Bu oranlar kredibilitesi yüksek şirketler için, KOBİ ler gibi daha yüksek faiz ile borçlanan şirketlerin borçlanma oranlarından daha keskin yükseliş örneğidir.
Kredi Faiz Oranları Artıyor
Yeni kredi almak ya da kredisini yapılandırmak isteyen tüketiciler, haftanın son iki gününü değerlendirebilir. Bankaların yükselişin hemen öncesinde düşük kredi oranlarından kredi verecekleri ya da yapılandırmaya razı olacaklarını söylemek zor. Kredi faiz oranları artıyor fakat tek neden Gezi olayları değil. ABD de sonbahardan itibaren faizlerin yükseleceği spekülasyonları ve Merkez Bankası'nın geçen cuma dolardaki bir kaç kuruşluk spekülasyona teslim olup, parasal sıkılaştırma kararı alması da kredi fazilerindeki yükselişte etkili oldu. Ana borç verici Merkez Bankası'nın piyasadaki para arzını azaltması, öncelikle mevduat faizlerini yükseltti. Mevduat faizleri 23.02.2014 tarihinde yüzde 6.50 den 6.80'e kadar yükseldi. Hatta yüzde 7 nin üstü konuşulmaya başlandı. Bu nedenle konut kredisi faiz oranları artıyor.