En Yüksek Faiz Konut Kredilerinde

Konut kredisi faiz maliyeti artınca tüketicinin taksitleri kabardı. 100 bin TL lik konut kredisi çeken vatandaşın geri ödeyeceği para, faiz arttırımı öncesine göre konut kredisi hesaplaması yapıldığında 18 bin TL yükseldi.
Lobilerin baskısına boyun eğen Merkez Bankası'nın faiz arttırımının faturası vatandaşa çıkmaya başladı.
Yapılan faiz artışını hemen rakamlarına yansıtan bankalar kredi kullanmak isteyen vatandaşı üzdü. Bankaların konut kredisi, taşıt kredisi ve tüketici kredilerinin faiz oranları arttı.
En Yüksek Artış Konut Kredisinde
En yüksek artış konut kredilerinde kendini gösterdi.   Konut kredisi   faiz maliyeti artınca tüketicinin taksitleri kabardı. 100 bin TL lik   konut kredisi   çeken vatandaşın geri ödeyeceği para, faiz arttırımı öncesine göre   konut kredisi   hesaplama yapıldığında 18 bin TL yükseldi. Vatandaşın ödeyeceği aylık taksit tutarında ise 160 TL artış gözlendi. Ocak ayında Aralık ayına göre ortalama 12 baz puan yükselmiş olan   konut kredisi   faiz oranları, geçen hafta içinde 10 puan daha yükseldi. Böylece aralık ayına göre 100 bin TL kredinin toplam maliyeti Ocak ta 18 bin TL, aylık taksiti ise 160 TL yükselmiş oldu. Bankaların hemen hemen hepsinde   konut kredisi   faiz oranı yüzde 1'in üzerine çıktı.
Aynı Zam Taşıt Kredilerinde
Konut kredileri dışında bankalar taşıt kredilerinde de aynı artışı gerçekleştirdi. 5 büyük bankanın faiz oranlarına göre 30 bin TL, 48 aylık taşıt kredisinde en düşük oranlı bankanın aylık geri ödemesi Aralık 2013'de 793.55 TL iken bu rakam Ocak 2014'de 836.75 TL ye çıktı. Uzmanlar benzer artışın önümüzdeki günlerde tüketici kredilerinde de yaşanabileceğini belirtiyor. Bankalar mevduat faizlerini de aynı hız ve oranda arttırmıyor.