Döviz İle Konut Kredisi Kullananlara Müjdeli Haber

Dövizle konut kredisi kullananlara müjdeli haber geldi.
Dövizle konut kredisi kullanan dövizzedelerin sorunu çözülecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanacak bir genelge ile dövizle konut kredisi kullanacak dövizzedelerin sorunu çözülecek.

1994 ve 2001 krizlerinde dövizle konut kredisi kullananların mağduriyetine çözüm getiriliyor. Ocak ayında dövize endeksli konut kredisi mağdurları derneğinin girişimleriyle Meclis Dilekçe Komisyonunda, Hazine Müsteşarlığının da katılımıyla bankalarla uzlaşma için ilk toplantı gerçekleştirilmişti. Toplantıdan sonra gerçekleşen ikinci toplantıda Meclis Komisyonu, sorunun genelge ile çözülmesi kararına vardı. Yayınlanması beklenen genelgeye göre krediler, ilk başvuru tarihindeki ana para üzerinden TL ye dönüştürülecek. TL cinsi kredi yüzde 1.25 oranında faiz ile yapılandırılacak. Bu güne kadar ödenmiş olan kısım çıkarıldıktan sonra, kalan miktar uygun vadeler ile tekrar yapılandırılacak.
Sözleşmeler İptal Edilsin
Merkez Bankasının 2009 yılında dövize endeksli tüketici kredisinin yasaklandığını hatırlatan dövizzedeler, şimdi bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi için çıkarılacak bir genelge ile kullandıkları dövize endeksli kredinin TL ye dönüştürülmesini ve her kesimi kapsamasını talep ediyor. DÖVDER üyeleri sözleşmelerinin iptal edilmesini istiyor. İptal edilmesini istedikleri sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren bu güne kadar yapılan faiz değişikliklerinin ortalamasının alındığı yeni bir TL cinsinden kredi verilmesini talep ediyorlar.
Dövizzedelerin yüzde 90 ı Bankalarının yönlendirmesi ile kredi kullandıklarını ifade ediyor.
Dövizle konut kredisi