Konut Kredisi

Ev sahibi olmak istiyor ve konut kredisi almak için bankalara başvuracaksınız. Konut kredisi alanların büyük bir bölümünün düştüğü hatalara sakın düşmeyin. Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Bu yazımızı okumadan sakın konut kredisi almayın.

Konut kredisi çekenlerin www.sikayetvar.com'a gönderdikleri şikayetlerden hazırlanan verilere göre yapılan hatalar;
kredi alırken toplam kredi maliyetini hesaplamamak, yıllık maliyet oranı yerine, aylık faiz oranına göre hesaplama yapmak, habersiz yapılan sigortalar, okunmadan imzalanan sözleşmeler, habersiz çıkarılan kredi kartları ve hane geliri üstünde çıkan kredi taksit tutarları, konut kredisi alan kişilerin yaptıkları hatalar arsında yer alıyor.

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1) Faiz Oranına Kanmayın
Tüketicilerin yaptığı hataların başında kredi karşılaştırması yaparken sadece faiz oranına odaklanmak geliyor. Kredi alınacak banka tercihinde, faiz oranlarının yanı sıra komisyon, istihbarat, dosya masrafı ve ekspertiz ücreti, sigorta primleri gibi maliyetleri göz önünde bulundurmak gerekiyor.

2) Aylık Faiz Oranı Yerine Yıllık Maliyet Oranına Dikkat Edin
En önemli hatalardan bir tanesi de tüketicilerin kredileri sadece aylık faiz oranlarına göre hesaplayıp yıllık maliyeti çıkarmalarıdır. Kredi alırken aylık faiz kadar yıllık maliyet de önemlidir.
Şikayet; Bankadan çektiğim konut kredisinden 3.600 TL dosya masrafı kesilmiştir. Yapılandırmak istediğim kredimden de benden ayrıca 1.000 TL dosya masrafı alınmıştır. Yıllık maliyeti toplam 4.600 TL nin tarafıma iade edilmesi konusunda şikayetçiyim.

3) Konut Kredilerinde Sigorta Bilmecesine Dikkat!
Tüketici şikayetlerinin başında, konut kredilerinde hangi sigortalar zorunlu sorusu geliyor. Konut kredisi kullananlar deprem sigortası dışında bir sigorta yaptırmak zorunda değiller.
Şikayet; Kullandığım konut kredisine bağlı olarak adıma talebim dışında sigortalar yapılmıştır. Hesabımdan bakiyem olmamasına rağmen iznim olmaksızın toplamda 1.289,46 TL tahsil edilmiştir.

4) İmzaladığınız Sözleşmeyi Okuyun
Sözleşmenizi ya da sözleşme öncesi bilgi formunuzu isteyin. Böylece kredi işlemleri ile ilgili genel bilgileri ve kredi sözleşmesinin koşullarını öğrenme imkanınız olacak. Tüketicilerin yanıltılma olasılığı azaltılmış olacak.
Şikayet; Bankadan aranıp banka şubesine gelmemi daha önce çektiğim konut kredisinden dolayı yeni sözleşme yaptıklarını ve imza atmam gerektiğini söylediler. Bankaya gittim ve yetkili bana her yıl adres güncellemesi yapıyoruz 2 yıldır unutmuşuz. Şu sözleşmelere imza at dedi. Ben de imzaladım. Meğerse yeni sözleşme adı altında bana günlük destek hesap limiti, banka hesabı ve banka kartı çıkarmışlar.

5) Habersiz Çıkarılan Kredi Kartlarına Dikkat
Kredi kullanan tüketicilere bankalar habersiz kredi kartı çıkarmakta. Kredi kartından haberi olmayan tüketiciler ödenmeyen borçlardan dolayı mağdur oluyor.
Şikayet; Kredi kullanırken imzalattıkları sözleşmede kredi kartı şartı koymuşlar. İmza atarken onu da kabul etmişim. Kargodan kart geldi fakat hiç kullanmadım. Bir kaç sene sonra kullanmadığım karta büyük miktarda borç geldi. Kredi kartı aidatı işletilmiş.

6) Kredi Dökümanlarınızı Saklayın
Kredi kartı kullanmaya başladığınız aydan itibaren tüm dökümanlarınızı saklamalısınız. Çünkü banka ile yaşanan bir sorun ya da masrafların iadesi için yargıya başvurulduğunda bankalar her döküman için ücret talep ediyor.
Şikayet; Konut kredisi çektim. Tüketici mahkemesine başvurmak için eskiye dönük kredi makbuzu istedim. Ancak her çıkan makbuz için tarafımdan 200 TL ödenmesi gerektiğini telefon ile söylediler.

7)  Taksit tutarınız aile giderinizi geçmesin. Kredi taksitinin aylık hane giderinin 3 de 1 ini geçmemesi gerekir. Ortalama aylık giderinizi hesap edebilir konut kredisi için aylık ayırabileceğiniz tutara göre karar verebilirsiniz.
Şikayet; Ödeyebilirim diye hane gelirime eşdeğer kredi taksiti belirledik fakat sonra çıkan masraflar nedeni ile kredimi ödeyemedim. Habersiz yapılan sigortalar, faizler, hesap işletim ücretleri ve kredi ile çıkarılan kredi kartının borcu nedeni ile kredi taksitlerimi ödeyemedim.