Konut Kredisi Dosya Masrafı İadesi

Konut kredisi için tahsil edilen 3 bin 365 TL konut kredisi dosya masrafı tüketiciye iade edildi.  Fırat GEZGEN konut kredisi çektiği bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL lik konut kredisi dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretinin iadesi için verdiği savaşı kazandı.  Bankayı icra yolu ile dize getirdi.

Markette çalışan genç, bankanın kendisinden haksız yere kestiğini öne sürdüğü 3 bin 365 TL lik dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini tahsil etmek için tüketici mahkemesine başvurdu.  Mahkemenin, banka haksız yere kestiği konut kredisi dosya masrafı ve yeniden yapılandırma parasını iade etmeli kararına rağmen banka şubesi ödemeye yanaşmayınca, gencin avukatı parayı icra yolu ile tahsil etti. 2 çocuk babası Fırat GEZGEN yıllardır hayalini kurduğu evi alabilmek için bankanın Maltepe şubesinden 23 Aralık 2009 tarihinde 48 bin 500 TL konut kredisi çekti.
Banka, kredi sebebi ile GEZGEN den 2 bin 182 TL dosya masrafı kesti. İlerleyen süreçte kredi faiz oranlarının düşmesi sebebi ile Gezgen, kredisini 8 Haziran 2010 da aynı banka şubesinde yeniden yapılandırdı. Banka şubesi bu kez de yeniden yapılandırma adı altında Gezgen den bin 182 TL para kesti. Bankanın kendisinden kestiği toplam 3 bin 365 TL lik ücreti geri almak isteyen Gezgen, 2012 de banka aleyhine Sincan Tüketici Mahkemesine dava açtı. Mahkemeye verdiği dilekçesinde, bankasının kendisinden hukuksuz şekilde 3 bin 365 TL dosya masrafı ve yeniden yapılandırma parası kestiğini ve paranın kendisine iadesi talebinde bulundu. Banka zaman aşımı dese de mahkeme tüketiciyi haklı buldu.Tarafları dinleyen Tüketici Mahkemesi davalının, matbu ve standart olarak hazırlanmış sözleşmede yer almayan ücret ve komisyonları çeşitli adlar altında davacıdan haksız olarak ve davacı ile müzakere etmeden tek taraflı bir işlemle tahsil ettiği kararına vardı. 3 bin 365 TL Konut Kredisi Dosya Masrafı tüketiciye iade edildi.