Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Arsa alırken nelere dikkat edilmeli?
Gayrimenkul, tüm zamanların hem en güvenilir hem de en çok kazandıran yatırımları arasında. Ancak ölçmeden biçmeden yapılacak bir gayrimenkul yatırımının prim yapması yüzden 10 olasılıktır. Bu yüzden arsa kredisi ile arsa alacaklar için dikkat edilmesi gereken en önemli kuralları sizlerle paylaşacağız. Bu sayede arsa kredisi çekerken fazla endişelenmenize gerek kalmayacak. 1. Arsa kredisi çekip arsa alacaksanız teşvikli kentleri seçmelisiniz. Bunun nedeni, bir kentte yatırımlar artar ise arsalar da bundan payını alır. Teşvik kapsamındaki illere yatırım için sıcak para gireceğinden bu arsa fiyatlarına da yansır. Fiyatlarda yükseliş, ilk olarak sanayi imarlı arsalarda başlar.
 2. Arsa alırken kriz dönemini fırsata çevirebilirsiniz. Kriz ortamında konut, ofis ve iş yeri fiyatlarına oranla en fazla arsaların fiyatları düşer. Kriz döneminde doğru yerden alınan bir arsa ekonomi normale döndüğünde çok daha fazla değer ile elden çıkarılabilir.
 3. Şehrin bittiği noktada yerinizi alın. Arsa yatırımından kazanç etmenin yasalarından biri de şehrin bittiği yerden arsa almaktır. Büyük şehirlerin gelişmekte olan aksları üzerinde arsa yatırımı yapmak da iyi bir seçim olabilir.
 4. Arsa alırken sanayiden uzak durun. Özellikle konut yapmak ve ya müteahhide vermek için alım yapacaksanız, endüstri tesislerinden uzak durun. Nedeni, sanayi kuruluşlarının kötü etkileri çevreyi tercih edilebilirlik konusunda olumsuz etkiler.
 5. Arsa kredisi ile toprak alacaksanız, alacağınız toprağın cephesinin geniş olması çok önemlidir. Bir arsanın ana caddeye olan cephesinin genişliği gelecekte değerinin daha da artmasını kolaylaştırır.
 6. Göç edenlerin yerleştiği bölgelerde yeni yapılanmaya gidilir. Bir bölgede yapılaşmanın başlaması komşu arsalara talebi arttırır. Bu nedenle göç alan bölgelerde arsa fiyatları yükseliş eğilimindedir.
 7. Arsa alırken ana caddelere yakın olun. İmara yeni açılan bölgelerde ana cadde üzerindeki arsaların fiyatı arkadakilere göre daha kısa sürede ve daha fazla artar.
 8. Potansiyel olarak üst gelir grubunun tercih edebileceği bölgelerde arsa almaya dikkat edin. Çevrenin gelişimine bağlı olarak ileride bu durum ara değerinizin yükselişine katkıda bulunacaktır.
 9. Faiz düşer arsa fiyatı yükselir. Enflasyon ve faizdeki düşüşler emlak fiyatlarını yükseltir. Bu yükseliş önce konut, daha sonra iş yeri ve ofiste yaşanır. En son ise arsa fiyatları yükselir.
 10. Arsa alırken planlı kentleşen yerlere bakın. Kentleşme adımı, kaliteli ve üst gelir gruplarına hitap eden projeler anlamına gelir. Bu nedenle planlı kentleşen bölgelerde arsa fiyatları daha çok yükselir.
 11. Arsa alırken ulaşım projelerini izleyin. Bir bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını yükselmesi o bölgeye yapılacak yol ve ulaşım projeleri ile doğru orantılıdır.
 12. Resmi kurumlar ile mesafenizi kısa tutun. Arsa kredisi çekip gelişmekte olan bir yerden arsa alacak iseniz, imar planını mutlaka detaylı bir biçimde incelemelisiniz. Hastahane, belediye, okul gibi resmi dairelerin yakınında olan arsalar tercihiniz olsun.
Arsa alırken nelere dikkat edilmeli